Wat we vandaan doen is hetzelfde als wat Maria en de elf Apostelen deden na de Hemelvaart van Christus: Samenkomen voor het gebed. Het is nu een tijd van afwachting. We zien uit naar de hernieuwde nederdaling van de H. Geest met Pinksteren.
De Apostelen waren over het trauma heen van het afschuwelijke lijden dat Jezus had ondergaan. Gedurende 40 dagen na zijn verrijzenis had Hij duidelijk gemaakt hoe en waarom zijn overwinning zo moest zijn.
Ook wij kunnen met trauma’s blijven lopen, grote of kleine, waardoor we geblokkeerd worden in het gebed. Helpt het dan dat Petrus zegt dat wij ons moeten verheugen als wij deelhebben aan het lijden van Christus? Waarschijnlijk niet. Het is niet genoeg om het te horen, je moet het ervaren.
Hoe? Door het onzalige deel van het lijden kwijt te raken. Dat is de schuld. Petrus geeft aan dat wij niet moeten lijden vanwege de zonde. ‘Laat niemand van u te lijden hebben als moordenaar of dief of boosdoener of bemoeial.’ Dat is niet vruchtbaar.
Het lijden van de mens die vergeving ondervindt, is de helft kleiner dan de mens die zijn schuldenlast nog meedraagt. Als we vergeving ontvangen, hoeven we daar geen energie meer aan te verliezen. Die kunnen we benutten om de rest van ons kruis te dragen.
En dan is het mysterie dat naarmate de liefde in ons groeit, de liefde tot God en de naaste, dat het lijden steeds lichter aanvoelt. Denk aan een moeder die omwille van haar kind de zwaarste inspanningen verricht alsof het niets is. Of man die zijn vrouw bijstaat als zij ernstig ziek is. Het is geen ondraaglijke last, maar een lieve last.
De wereldse mens lijdt en het brengt hem niet verder. De religieuze mens lijdt en het wordt vruchtvaar, door de genade van Christus. De voldoening die dat geeft is groot genoeg om alles uit te houden en alles te verdragen.
Zo heeft Jezus ook zijn lijden kunnen dragen, door de liefde van de Vader en zijn liefde voor de Vader. En de liefde voor ons. Hij wil dat wij één zijn. Dat zegt Hij in het evangelie. En het is precies wat de H. Geest tot stand brengt. Dat is het begin van eeuwig leven, hier op aarde. Amen, alleluia.
Voorbede:
Voor de opvolgers van de Apostelen, dat zij opnieuw met Maria uitzien naar de Geest die Christus zenden zal. Laat ons bidden.
Voor hen die met het openbaar bestuur belast zijn, dat zij de juiste middelen kiezen voor de juiste doelen. Laat ons bidden.
Voor de kinderen en de jongeren in onze parochie, dat zij op voorspraak van St. Pancratius de liefde van Christus leren kennen. Laat ons bidden.
Voor hen die lijden aan eczeem of darmklachten, dat zij genezing of verlichting ondervinden op voorspraak van St. Pancratius. Laat ons bidden.
Om zegen over de meimaand in ons bisdom, om goede vruchten van roeping en bekering. Laat ons bidden.
Voor het welzijn van de parochie en voor onze dierbare overledenen, dat zij één mogen zijn met de Vader. Laat ons bidden.



